Breadcrumbs (z ang. okruszki chleba) to pojęcie odnoszące się do układu nawigacji na stronie internetowej lub w aplikacji, decydującego o użyteczności witryny. To ścieżka dostępu, która umożliwia użytkownikowi serwisu orientację, w którym aktualnie miejscu w witrynie się znajduje, a w efekcie również łatwy powrót do wcześniej odwiedzanych podstron i lokalizacji na stronie bądź aplikacji. Określenie stanowi nawiązanie do baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm, w której dzieci znaczyły właśnie okruszkami w lesie drogę do domu.
Nawigacja okruszkowa wskazuje na przebytą drogę przeglądania strony internetowej. Pokazuje obecne położenie użytkownika, czyli podstronę w hierarchii serwisu, na której się aktualnie znajduje, jak również strony poprzednie prowadzące do bieżącej.
Breadcrumbs navigation występuje pod postacią graficznych elementów kontrolnych, które stanowią pomoc w nawigacji i obsłudze interfejsu strony internetowej. Nie ma ogólnej konwencji lub wytycznych, które określałyby sposób nawigowania, ale najpopularniejszym separatorem porządkującym hierarchię podstron w witrynie jest strzałka. W zależności od preferencji, można jednak wybrać inny znak jako separator.
Breadcrumbs – rodzaje
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje „okruszków chleba”:
– breadcrumbs oparte na lokalizacji – to najpopularniejszy rodzaj breadcrumbs navigation, bazujący na hierarchii i reprezentujący strukturę witryny. Pomaga użytkownikowi zrozumieć poziomy zagłębienia oraz hierarchię serwisu. Przykładowy schemat ścieżki oznaczonej nawigacją okruszkową opartą na lokalizacji: Strona główna >> Strona kategorii >> Strona produktu;
– breadcrumbs oparte na atrybucie – bazuje na liście atrybutów świadomie bądź nieświadomie wybranych przez użytkownika. Przykładowy schemat ścieżki opartej na atrybucie: Strona główna >> Strona kategorii >> Strona podkategorii >> Atrybut 1 >> Atrybut 2 >> Kolor;
– breadcrumbs oparte na historii – to bardzo rzadki rodzaj okruszkowego menu, zakładający prezentację ścieżki, jaką użytkownik przebył w obrębie serwisu, zanim znalazł się na konkretnej podstronie. Można go w prosty sposób zastąpić przyciskiem Wstecz (zarówno na stronie, jak i w samej przeglądarce), dlatego nie cieszy się dużą popularnością. Ponadto w przypadku głęboko zagnieżdżonej podstrony w witrynie, na którą można się dostać z poziomu wyników organicznych w wyszukiwarce, dawanie internaucie kolejnej możliwości opuszczenia podstrony jest bezcelowe. Lepiej pokazać mu podobną kategorię, na którą może się udać. Przykładem owego schematu ścieżki jest: Strona główna >> Poprzednia Strona >> Poprzednia Strona >> Bieżąca strona.