Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Co to jest internet? – definicja

W znaczeniu informatycznym internet definiowany jest jako przestrzeń adresów IP przynależna do funkcjonujących w ramach niego serwerów oraz hostów. Jednostki te połączone są ze sobą przy wykorzystaniu urządzeń sieciowych w postaci modemów, kart i koncentratorów, a komunikacja odbywa się tu za pośrednictwem odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz protokołu internetowego.

W przełożeniu na prostszy język opisywany system należy rozumieć zwyczajnie jako globalną (obejmującą swoim zasięgniemy niemal cały świat) sieć połączeń występujących pomiędzy komputerami (a obecnie także szeroko rozumianymi urządzeniami mobilnymi).

Do czego służy Internet?

O tym jak wiele zastosowań może mieć internet, aktualnie nie trzeba już raczej nikogo przekonywać. W dzisiejszych czasach wywarł on tak olbrzymi wpływ na kształt świata, że w zasadzie trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez jego obecności.

Postrzegając pytanie o to, co to jest internet przez pryzmat zapewnianych przez niego możliwości, na pierwszym miejscu z całą pewnością należy wskazać, że jest on niewyobrażalnie dużym źródłem informacji na prawie każdy możliwy temat. Oprócz tego zapewnia efektywną, wygodną i niezwykle sprawną komunikację pomiędzy dowolnymi posiadającym do niego dostęp użytkownikami. Jednocześnie, jako olbrzymia baza filmów, gier, muzyki, książek czy audiobooków, stanowi także istną kopalnię rozrywki. Ponadto umożliwia robienie zakupów bez konieczności opuszczania domu, a dla coraz większej grupy ludzi stanowi też wartościowe, a często nawet podstawowe i niezastępowalne narzędzie pracy.

Za jego pośrednictwem z łatwością opłacisz również rachunki w banku, załatwisz liczne sprawy urzędowe i wiele, wiele więcej.

Jak powstał internet i co go poprzedzało?

Skoro wyjaśniliśmy już, co to jest sieć internetowa i do czego jest najczęściej wykorzystywana, pora cofnąć się nieco w czasie, aby poznać wydarzenia stojące za początkiem tego rewolucyjnego rozwiązania. Te sięgają zaskakująco mocno w głąb historii, bo dotyczą przełomu lat 50. i 60. zeszłego wieku, kiedy to (w roku 1958) do życia powołana została amerykańska agencja ARPA (z ang. „Advanced Research Project Agency”). Organizacja powstała z inicjatywy ówczesnego prezydenta (Dwighta Eisenhowera) miała zajmować się projektami naukowymi, których celem było osiągnięcie szeroko rozumianej militarnej przewagi nad innymi państwami ze szczególnym uwzględnieniem oczywiście ZSRR.

Niedługo później, na skutek działań wspomnianej agencji, powstał „ARPANET”, czyli sieć oparta (podobnie jak dzisiejszy internet) na protokole TCP/IP oraz tzw. architekturze rozproszonej. Sieć ta dała podwaliny pod internet znany nam obecnie. Z czasem zezwolono na połączenie jej z sieciami akademickimi, aby ostatecznie z powstałej sieci na powrót wyodrębnić ARPANET, a pozostałą część ochrzcić mianem internetu właśnie.

Kto stworzył Internet – dwa kluczowe nazwiska do zapamiętania

O ile w przypadku internetu stosunkowo łatwo można wyjaśnić, co to znaczy jako pojęcie, o tyle kwestia przypisania do niego konkretnych twórców jest dość problematyczna. Dzieło to przeszło bardzo intensywną ewolucję na przestrzeni lat i swój obecny kształt zawdzięcza wysiłkowi i pomysłowości wielu różnych ludzi. Spośród nich jednak da się wyszczególnić dwa najważniejsze nazwiska należące do ludzi uważanych powszechnie za ojców dzisiejszego internetu. Są to:

· Joseph Licklider – amerykański naukowiec działający w ramach organizacji ARPA, odpowiedzialny przede wszystkim za stworzenie zdecentralizowanej sieci funkcjonującej w ramach ARPANETu,

· Paul Baran – badacz polsko-żydowskiego pochodzenia, który opracował do dziś wykorzystywaną w działaniu internetu zasadę tzw. komunikacji pakietów w sieci. W skrócie zasada ta polega na tym, że po otrzymaniu przez węzeł sieci pakietu danych, ten przesłał je do wskazanego w nagłówku adresu. W przypadku niedostępności określonego adresu dane są przekazywane dalej, aż do skutecznego dostarczenia ich do konkretnego celu.