Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Internauci mogą być przyzwyczajeni do kojarzenia działań SEO z linkowaniem zewnętrznym (czyli pozyskiwaniem linków prowadzących do naszej strony). Cały czas zdarza się niektórym mylnie zakładać, że umieszczenie linku na losowym serwisie automatycznie podbija popularność strony. Jak wiemy, algorytmy Google zmieniły się pod tym względem i potrzeba większego wyczucia oraz wiedzy, aby takie linki umieszczać w poprawny sposób (więcej na ten temat w “Mity SEO”). Skupimy się jednak na temacie równie ważnym, a często pomijanym – jakim jest linkowanie wewnętrzne. W jaki sposób może się ono przełożyć na pozycjonowanie i wzrost popularności serwisu?

Link wewnętrzny

Link to nic innego jak odsyłacz do innej strony, w tym przypadku do podstrony naszego serwisu. Każda podstrona to niejako osobny dokument i do niego również użytkownik musi znaleźć drogę. Taki odnośnik zdecydowanie ułatwia nawigację po stronie, bez potrzeby każdorazowego wpisywania nowego adresu url w przeglądarkę.

System linków wewnętrznych

Linki na naszej stronie powinny przypominać swoją strukturą sieć – wtedy potencjalny użytkownik ma możliwość skorzystania z wielu podstron i prawdopodobnie spędzi dłuższy czas na stronie w poszukiwaniu dodatkowej treści. Ważne, żeby móc przeprowadzić go za rękę po całym serwisie. Oprócz wygody internautów istotny jest jeszcze jeden czynnik, zwłaszcza w zakresie SEO – Poprawnie skonstruowane linkowanie wewnętrzne ułatwia robotom indeksującym dostęp do wszystkich podstron w naszym serwisie (ma to głównie znaczenie przy dużych stronach) i dzięki temu nasza strona jest szybciej indeksowana w wyszukiwarce.

Anchor Text

Anchor Text to tekst, pod którym ‘ukryty’ jest dany link. Adresy url są często zbyt długie i nieczytelne aby wklejać je w całej postaci jak np.:

https://www.google.pl/search?biw=1920&bih=925&ei=sOaMW90khaWyAfn2gIAM&q=url&oq=url&gs_l=psy-ab.3..0i67k1j0l3j0i67k1j0j0i67k1j0j0i67k1j0.3251929.3252318.0.3252577.3.3.0.0.0.0.75.220.3.3.0….0…1c.1.64.psy-ab..0.3.219…0i131k1j0i131i67k1.0.hPBsVwnBro8

Możemy spotkać również tak wyglądające linki:

Kliknij tutaj!
Czytaj dalej…

Anchor Text w takiej wersji jest bardziej przyjazny w odbiorze. Utracony jest jednak w ten sposób potencjał SEO – brak słów kluczowych kojarzonych z tematem nie przekłada się na zwiększanie widoczności.
Najbardziej optymalne wyjście z tej sytuacji to wykorzystywanie słów kluczowych w ramach Anchor Textu – Jeżeli prowadzimy bloga o ustalonej tematyce, np. o grach komputerowych i publikujemy tekst o tytule

,,Top 10 najgorszych postaci w cRPG ‘’

to warto wkleić link powiązany tematycznie z innym artykułem z naszej strony, np o treści: Top 10 najlepszych easter egg’ów w grach.

Takie działanie może przełożyć się w następujący sposób:

1. Prawdopodobnie użytkownik wejdzie w link zainteresowany treścią = spędzi więcej czasu na naszym serwisie.
2. Dzięki wykorzystaniu słów kluczowych w Anchor Texcie „Top 10’’ „grach”, robot Google oprócz samego linku otrzymuje dodatkową pożywkę treści kojarzoną z naszym serwisem = pozytywny wpływ na SEO.

Podsumowując, trzeba pamiętać, że linki wewnętrzne (te dobrze skonfigurowane) mogą pomóc nam w optymalizacji całego serwisu i mają znaczący wpływ na działania SEO.
Warto też mieć na uwadze dwutorowość ich działania – mają wpływ na użytkowanie serwisu zarówno przez internautów, jak i roboty Google.

Leave a Reply