Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Co to jest htaccess? – definicja

Termin ten jest skrótem frazy HyperText Access oraz stanowi on jednocześnie domyślną nazwę pliku konfiguracyjnego na powszechnie wykorzystywanych serwerach typu Apache. Plik ten odpowiedzialny jest między innymi za prędkość wczytywania strony internetowej, ponieważ pozwala on wykorzystać pamięć podręczną przeglądarek użytkowników do przechowania niektórych elementów. Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik jest kompresja danych przy pomocy funkcji G-zip, którą z pewnością kojarzy większość użytkowników systemów opartych na jądrze GNU.

Jak stworzyć albo edytować istniejący plik o formacie .htaccess?

Podobnie jak w przypadku pozostałych plików, które składają się na stronę internetową, do edycji wystarczy najzwyklejszy edytor tekstowy. W zależności od rodzaju systemu operacyjnego skorzystać można z notatnika lub komend takich cat albo nano. Najłatwiejszym sposobem na utworzenie tytułowego pliku jest stworzenie dokumentu tekstowego w formacie *.txt, który następnie należy zmienić na .htaccess, dzięki czemu zostanie on rozpoznany prawidłowo po wgraniu na serwer Apache.

Do edycji lub zmiany nazwy w niektórych przypadkach potrzebny może także program FTP, który umożliwia ręczny dostęp do katalogu plików na danym serwerze. Jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że w danym katalogu nie ma takiego pliku, należy sprawdzić ustawienia wyświetlania dokumentów (np. Windows domyślnie ukrywa rozszerzenia plików). 

Czy plik .htaccess ma wpływ na pozycjonowanie strony?

Prawidłowo skonfigurowany plik ma istotny wpływ na pozycjonowanie, ponieważ jednym z indeksowanych przez crawlery Google parametrów jest czas wczytywania strony. Ponadto pozwala on zabezpieczyć wrażliwe dane (np. hasła użytkowników) lub zablokować dostęp do strony po adresie IP. Zgłębienie zagadnienia takiego jak co to jest htaccess pozwala też przykładowo na:

– zmianę systemu kodowania znaków (ma to znacznie w kontekście znaków regionalnych),

– przekierowywanie zewnętrzne (np. linki) lub wewnętrzne (np. błędy na stronie, inne katalogi),

– zabezpieczenia wybranych sekcji strony hasłem.

Samodzielna konfiguracja powyższych parametrów nie jest najłatwiejszym zadaniem dla mniej technicznych osób. O wiele bezpieczniej i lepiej jest zlecić zewnętrzny audyt SEO, dzięki czemu skorzystać można z wiedzy doświadczonych webmasterów i specjalistów SEO. Nieprawidłowo skonfigurowany plik .htaccess ma negatywny wpływ na prędkość ładowania strony, a co za tym idzie pozycję w wyszukiwarce. Ponadto wykorzystane to zostać może przez cyberprzestępców, którzy m.in. w ten sposób namierzają potencjalne ofiary i kradną wrażliwe dane.

About Author