Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Co to jest widget? – definicja

Widgety (zapisywane również jako widżety) są elementami kontrolnymi interfejsu użytkownika bądź witryny internetowej. Przybierają graficzną postać celem przykucia uwagi oraz ułatwienia dostępu. Do czego służy? Przede wszystkim do zwiększenia funkcjonalności serwisu lub aplikacji, a także ich szybszego wyszukiwania.

W praktyce jest to dodatkowy kod w źródle strony. Nierzadko zostaje napisany dla konkretnej strony internetowej. Jednak w wielu przypadkach widżet stanowi uniwersalny kod, który sprawdzi się w różnych serwisach.

Rodzaje widżetów

Wyróżnia się kilka rodzajów widgetów. Najpopularniejsze można znaleźć na ekranach smartfonów i telewizorów typu smart. Zainstalowane w nich widżety pozwalają na szybki wybór ulubionej platformy streamingowej, sprawdzenie godziny czy przesłanie wiadomości tekstowej.

Kolejne określane są jako elementy kontrolne komputera osobistego. Znajdują się one na pulpicie. Służą do wykonywania prostych czynności, takich jak otworzenie przeglądarki zdjęć lub kalendarza.

Widżety można znaleźć też na stronach internetowych. Z ich pomocą zmienia się wygląd poszczególnych elementów oprogramowania. Zwiększają też funkcjonalność witryny poprzez dodanie przydatnych komponentów, np. komunikatora i formularza kontaktowego.

Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie widgetów?

Rozpowszechnienie elementów kontrolnych jest związane z ich licznymi zaletami. Wśród nich należy wymienić:

– zwiększenie atrakcyjności wizualnej witryny,

– łatwe przekierowanie odwiedzających do pozostałych sekcji strony internetowej,

– szybkie uruchamianie różnorodnych funkcji,

– proste zastosowanie, które nie wymusza nauki języków programowania czy HTML.

Gdzie można znaleźć widżety?

Są one praktycznie wszędzie. Można je znaleźć zarówno na portalach społecznościowych, jak i aplikacjach bankowych czy systemach operacyjnych. Każdy, kto kiedykolwiek zalogował się Facebooka, Gmaila czy YouTube’a widział widżety i z dużym prawdopodobieństwem z nich skorzystał.

To doskonale pokazuje, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Mogą z nich korzystać tak samo giganci cyfrowi oraz niewielkie lokalne biznesy.