23 Paź 2017

Jak założyć i skonfigurować konto Google Search Console (GSC)

Jak założyć i skonfigurować konto Google Search Console (GSC)

Google Search Console (GSC) to bezpłatna usługa udostępniana przez Google, która pomaga webmasterom oraz pozycjonerom w zarządzaniu i monitoringu stron internetowych. Podstawowe funkcje Search Console dostarczą nam informacji dotyczących między innymi: poprawności indeksacji witryny, błędów występujących na stronie, kar ręcznych nałożonych przez Google oraz przede wszystkim informacji związanych z ruchem użytkowników na stronie – dzięki temu dowiemy się, które podstrony są najpopularniejsze w naszym serwisie oraz tego, dzięki jakim frazom użytkownicy najczęściej wchodzą na naszą stronę www.

Jak zainstalować i skonfigurować konto Google Search Console?

Aby móc zacząć korzystać z usługi Narzędzi Google dla webmasterów, będą nam potrzebne tak naprawdę tylko dwie rzeczy: dostęp do strony (panelu administracyjnego lub serwera FTP) oraz konto Gmail (@gmail.com lub konto we własnej domenie, które będzie powiązane z usługą Google). Gdy mamy już odpowiednie dostępy, możemy przejść przez proces zakładania i konfiguracji konta GSC:

1. Założenie konta Google Search Console

Abyśmy mogli zacząć korzystać z usługi Narzędzi Google dla Webmasterów, należy zalogować się na stronie https://www.google.com/webmasters/tools. Po zalogowaniu się musimy podać adres swojej strony i następnie dodać usługę:

Dodanie strony do Google Search Console

Uwaga!
Podając adres swojej strony, musimy pamiętać o tym, że należy podać kompletny adres URL, na przykład https://www.strona.pl. Jeżeli nasza strona korzysta z protokołu HTTPS, to taki adres musimy podać, podobnie jeżeli domena jest przekierowania do wersji z www, to musimy podać adres w takiej formie (jeżeli strona nie ma HTTPS oraz jest przekierowana do wersji bez www to podajemy adres: http://strona.pl).

2. Weryfikacja konta Google Search Console

Jeżeli założyliśmy już konto GSC, to kolejnym krokiem będzie weryfikacja usługi Search Console. Na tym etapie potwierdzamy, że jesteśmy właścicielami domeny (lub mamy do niej uprawnienia), którą przed chwilą dodaliśmy. Google umożliwia weryfikację usługi za pomocą kilku metod:

2.1. Plik weryfikacyjny GSC

Jest to jedna z najczęściej wybieranych metod weryfikacji. Metoda ta polega na przesłaniu wygenerowanego pliku na nasz serwer FTP (do głównego katalogu – miejsce, gdzie znajduje się nasza strona) pliku HTML. Aby móc skorzystać z tej metody, musimy mieć dostęp do serwera FTP, na którym znajduje się nasza strona. Po wgraniu pliku na serwer możemy już zweryfikować usługę poprzez kliknięcie przycisku „Zweryfikuj”.

Weryfikacja GSC - plik weryfikacyjny

Wybierając tą metodę weryfikacji, należy mieć na uwadze to, że nie możemy usuwać pliku weryfikacyjnego z serwera FTP, ponieważ w momencie usunięcia tego pliku weryfikacja zostanie cofnięta.

2.2. Metatag w sekcji head

Popularna i szybka metoda weryfikacji Google Search Console. Abyśmy mogli skorzystać z tej metody, musimy mieć możliwość edycji kodu źródłowego naszej strony (dostęp do serwera FTP lub do panelu administracyjnego naszej strony – jeżeli korzystamy na przykład z systemów zarządzania treścią takich jak: WordPress, Joomla, Drupal, itp.). Wybierając tę metodę do kodu źródłowego naszej strony, należy dodać meta tag:
<meta name=”google-site-verification” content=”Twój_wygenerowany_identyfikator” />.

Warto wiedzieć, że jeżeli korzystamy z któregoś z popularnych systemów CMS (na przykład: WordPress, Drupal, Joomla), możemy skorzystać z dostępnych wtyczek i dzięki nim zweryfikować usługę GSC, bez ręcznego edytowania kodu HTML naszej strony.

Podobnie jak w przypadku weryfikacji za pomocą pliku – nie należy usuwać metatagu po pomyślnej weryfikacji.

2.3. Google Analytics

Zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda weryfikacji. Jeżeli na naszej stronie mamy dodany kod śledzenie Google Analytics, to możemy zweryfikować usługę Google Search Console poprzez wybranie tej metody i kliknięcie przycisku „Zweryfikuj”. Należy jednak pamiętać o tym, że konto Analytics musi być połączone z tym samym kontem Gmail, na którym chcemy zweryfikować GSC.

2.4. Dostawca nazwy domeny – dodanie rekordu DNS

Metoda polecana tylko zaawansowanym użytkownikom. Abyśmy mogli skorzystać z tej metody musimy posiadać dane logowania do panelu naszej domeny i następnie dodać odpowiedni rekord DNS do naszej domeny.

3. Udostępnienie usługi Google Search Console

Jeżeli poprawnie zweryfikowaliśmy już usługę GSC, to być może przyjdzie taki moment, że będziemy chcieli udostępnić dane z tego narzędzia innym osobom (na przykład agencji SEO). Warto zatem wiedzieć w jaki sposób możemy to zrobić. Istnieją trzy rodzaje użytkowników:

  • właściciel – posiada pełne uprawnienia, może dodawać i usuwać innych użytkowników;
  • użytkownik z pełnym dostępem – może wyświetlać większość danych i wykonywać niektóre działania;
  • użytkownik z ograniczonym dostępem – nie może wykonywać większości działań, posiada wgląd tylko do niektórych raportów.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku sposób dodania uprawnień dla nowego użytkownika:

3.1. Logowanie

Należy zalogować się na stronie https://www.google.com/webmasters/tools/, wybrać odpowiednie konto (stronę www) z widocznej listy, a następnie kliknąć na odnośnik po prawej stronie:

Zarządzaj usługą –> Dodaj lub usuń użytkownika

Dodanie nowego użytkownika - Google Search Console

 

3.2. Dodanie nowego użytkownika

W kolejnym etapie, należy kliknąć na czerwony przycisk po prawej stronie: „Dodaj nowego użytkownika„:

Dodaj nowego użytkownika - GSC

3.3.  Przyznanie uprawnień

Kolejny etap to etap, w którym musimy wskazać adres e-mail nowego użytkownika (pamiętajmy, że musi to być adres w domenie gmail.com lub konto powiązane z Google) oraz wybrać zakres uprawnień dla niego (pełne lub ograniczone). Klikamy przycisk „Dodaj” i gotowe – nowy użytkownik będzie miał dostępy do danych dotyczących naszej strony. Warto wiedzieć, że jako Właściciel usługi Google Search Console będziemy mogli w każdej chwili cofnąć uprawnienia dla danego użytkownika.

3.4. Dodanie nowego właściciela

Jeżeli chcemy dodać nowego właściciela do naszego konta GSC, musimy wrócić się do punktu 3.2. i zamiast przycisku „Dodaj nowego użytkownika”, kliknąć na„Zarządzaj właścicielami usługi”:

Dodanie nowego właściciela GSC

Na kolejnym ekranie należy kliknąć przycisk „Dodaj właściciela” i podać odpowiedni adres e-mail.

Podsumowanie

Search Console to narzędzie, które dostarczy nam bardzo dużo wartościowych informacji dotyczących naszej strony oraz wyświetli ewentualne ostrzeżenie od Google. Usługa jest darmowa i można ją zweryfikować dla każdej strony (nie ma znaczenia, czy mamy małą stronę firmowa, bloga, czy duży sklep internetowy). Weryfikacja usługi nie powinna potrwać dłużej niż 5 minut, dlatego zachęcam każdego, aby już dziś zaczął używać Google Search Console. W kolejnych postach na naszym blogu omówimy podstawowe funkcjonalności GSC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *