Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Co to jest przekierowanie 301? – definicja

W sytuacji, gdy usuniesz jedną z podstron w witrynie albo zmienisz jej adres URL, nie zapomnij o jej przekierowaniu na aktualną wersję podstrony. W tym zadaniu pomoże Ci przekierowanie 301. Co to jest przekierowanie 301 i czym różni się od 302?

Czym jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to prosty i wygodny sposób na przeniesienie ruchu internetowego ze starej do najnowszej, aktualnej wersji adresu URL. Dzięki niemu poinformujesz przeglądarkę internetową oraz roboty indeksujące wyszukiwarek o tym, że konkretny plik bądź podstrona zostały na stałe przekierowane pod inny adres URL. W sytuacji, gdy użytkownik wpisze usunięty albo nieaktualny adres, serwer automatycznie przeniesie go na nową, wskazaną wcześniej podstronę, bez konieczności wyświetlania błędu 404.

Przekierowanie 301 jest bardzo potrzebne z różnych przyczyn. Przede wszystkim komunikaty o niedziałającej bądź nieistniejącej stronie są bardzo źle widziane przez internautów. Mogą zatem wpływać negatywnie na biznes, ponieważ utrudniają pobyt użytkowników na stronie, zwłaszcza, gdy dotyczą linków znajdujących się na podstronie z ofertą lub w menu. Lepiej zatem po usunięciu danej podstrony wykonać 301 choćby na stronę główną lub kategorię produktową. Nieistniejące lub błędne adresy URL są również niewskazane ze względu na algorytmy wyszukiwarek, które z tej przyczyny mogą nawet obniżyć ranking witryny. Nie można zatem dopuścić, by strona z błędem 404 była widoczna w wynikach wyszukiwania Google, a tym samym by trafiali na nią użytkownicy z wyszukiwarki.

Jak zrobić przekierowanie 301?

Wyróżnia się trzy sposoby na wykonanie przekierowania 301. Pierwszy z nich to przekierowanie po stronie serwera. W zależności od tego, z jakiego serwera korzystamy przekierowanie możemy wprowadzić w pliku .htaccess (w przypadku Apache) bądź pliku konfiguracyjnego serwera danej domeny (w przypadku nginx)

Druga metoda to przekierowanie w JavaScript. Dzięki temu możliwe jest przeniesienie użytkownika na wybraną podstronę. Dla przekierowywanego URL serwer zwróci kod statusu odpowiedzi 200, a nie 301. Takie przekierowanie nie jest przyjazne pod kątem SEO.

Ostatnia metoda to przekierowanie PHP, w którym możliwie najwyżej na stronie należy zamieścić kod PHP:

header(”HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);

header(”Location:/nowyadres.html”);

header(”Connection:close”);

exit;

?>

Kod ten powinien znaleźć się przed wyświetleniem jakiegokolwiek znaku. Zalecamy, aby opisywane zmiany były wprowadzone przez webdevelopera, bo samodzielna próba ich wdrożenia np. w htaccessie może zburzyć całą stronę.

Jak sprawdzić przekierowanie 301?

W celu sprawdzenia, czy konkretny adres URL przekierowuje na inny, można wykorzystać różne narzędzia dostępne w sieci. Do najpopularniejszych należą m.in.: Screaming Frog, redirect-checker.org, httpstatus.io czy specjalny skrypt w Google Sheets.

Drugą metodą jest ręczne wpisanie konkretnego odnośnika w pasek adresu URL. Jeśli zostaniesz przeniesiony na nową podstronę, to oznacza, że w serwisie zostało wykonane przekierowanie 301. Jeżeli natomiast w pasku URL pozostał wpisany adres, a na podstronie pojawiła się informacja o błędzie 404, to przekierowanie nie miało miejsca. Należy przy tym mieć na uwadze, że w ten sposób nie można sprawdzić, czy przejście do nowej podstrony nie odbywa się przez tzw. łańcuch przekierowań, jak również jaki rodzaj przekierowania wykorzystano. W przypadku chęci sprawdzenia wielu adresów każdy z nich należy wklejać ręcznie, co może zająć sporo czasu.

Innym rozwiązaniem może być zainstalowanie wtyczki w przeglądarce, która wskaże nam czy dany adres posiada przekierowanie oraz jego charkterystykę. Przykładem takiej wtyczki (do przeglądarki Chrome) jest Link Redirect Trace, który w przejrzysty sposób pokazuje jaki kod odpowiedzi zwraca dana strona. Jeżeli dany adres posiada przekierowanie, wtyczka wskaże z jakim przekierowaniem mamy od czynienia (przykładowo 301, 302, JS) oraz czy występuje łańcuch przekierowań.

Przekierowanie 301 a 302

Przekierowanie 301 przenosi moc ze starego na nowy adres. Tymczasowe przekierowanie 302 wskazuje z kolei robotom indeksującym, że dany zasób jest niedostępny tylko chwilowo, co oznacza, że nie powinien być usunięty z wyników wyszukiwania i w związku z tym nie należy przenieść jego mocy rankingowej na nowy URL.