Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Błąd 404 – co oznacza? Definicja

„Witryna błędu 404”, „error 404”, „404 not found” – to często występujące na stronach komunikaty, które informują o braku możliwości wyświetlenia danej strony. Co dokładnie oznacza błąd 404? W jakich sytuacjach się pojawia i jak można go naprawić?

Co to jest błąd 404?

Błąd 404 to kod błędu odpowiedzi HTTP, informujący o braku zasobów. Może również występować pod wieloma innymi określeniami, takimi jak „nie odnaleziono strony”, „404 page” lub innymi. Oznacza, że użytkownik może skontaktować się z serwerem w celu wysłania żądania wyświetlenia witryny, ale serwer nie wyświetla żądanych informacji.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż standardowy proces wyświetlania witryny rozpoczyna się od wpisania przez użytkownika adresu konkretnej strony. Zanim zostanie ona wyświetlona, komputer internauty wysyła żądanie danych do serwera, a ten przesyła nagłówek HTTP w odpowiedzi. Otwierająca się witryna zawiera kod 200, natomiast w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek błędu zamiast niej pojawi się właśnie komunikat 404 error. Przyczyną występowania błędu jest niewłaściwe skonfigurowanie serwera, nieistniejąca lokalizacja lub brak możliwości znalezienia pliku przez serwer.

Co ważne, 404 not found to nie to samo, co komunikat „server not found”, w którym to wypadku użytkownik nie może połączyć się z serwerem. Ponadto każda cyfra w kodzie 404 ma konkretne znaczenie: pierwsza cyfra 4 wskazuje na błąd internauty, np. wpisanie przez niego nieprawidłowej albo nieaktualnej nazwy strony, 0 oznacza błąd składnikowy, natomiast kolejna 4 określa brak możliwości wyświetlenia żądanego celu.

Przyczyny i naprawa błędu 404

Witryna błędu 404 wyświetla się najczęściej w sytuacji, kiedy żądana strona albo plik zostały usunięte lub przesunięte w inne miejsce. Można temu zapobiec, wykonując kopię bezpieczeństwa w celu przywrócenia usuniętych plików bądź robiąc przekierowanie 301 dla strony przesuniętej.

Nie zawsze jednak wina leży po stronie samego serwisu. Gdy wyświetli Ci się 404 error, warto odświeżyć stronę. Niekiedy powodem występowania tego komunikatu jest bowiem chwilowa niedostępność witryny i brak możliwości jej załadowania. Sprawdź też, czy poprawnie wpisałeś adres URL, ponieważ przyczyną błędu może być literówka, niewłaściwe użycie rozszerzenia albo ukośnika. Polecaną metodą jest też wyczyszczenie ciasteczek (cookies) oraz plików pamięci podręcznej (cache) w przeglądarce. To dobry sposób, zwłaszcza w sytuacji, kiedy żądana witryna wyświetla się na innych urządzeniach, np. tablecie bądź smartfonie.

Strona błędu 404 a pozycjonowanie

Czy 404 page wpływa w jakikolwiek sposób na pozycjonowanie? Według Google błąd 404 na pojedynczej witrynie nie ma wpływu na SEO, a także nie prowadzi do ukarania serwisu. Mimo to należy pamiętać, że stałe występowanie komunikatu 404 na stronie jest już niekorzystne dla procesu pozycjonowania, chociażby z tej przyczyny, że wpływa na wysoki współczynnik odrzuceń. Z witryny, która pojawia się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania, ale pokazuje błąd 404, użytkownicy będą szybko wychodzili (wysoki współczynnik odrzuceń). To będzie znakiem dla algorytmów Google, że strona nie zawiera tego, czego oczekują od niej użytkownicy i w efekcie może utracić wysokie pozycje w rankingu.