Charakterystyczny symbol # jest doskonale znany miłośnikom mediów społecznościowych. To jednak niejedyne zastosowanie popularnych hashtagów. Co to jest hashtag i do czego służy? Odpowiedź znajdziesz w naszym słowniku.
Co to jest hashtag – definicja
Hashtag to wyrażenie lub słowo poprzedzone charakterystycznym znakiem #, który w języku angielskim oznacza hash. Popularna „kratka” jest powszechnie wykorzystywane w internecie do grupowania treści do odpowiednich kanałów. Oznaczenie materiałów, wyrazów albo wyrażeń tym symbolem pozwala wyodrębnić i zgromadzić grafiki, wpisy lub inne treści nim oznaczone w jednym miejscu. Umożliwia zatem wyeksponowanie treści i w rezultacie dotarcie z nimi do odpowiednich odbiorców. Stanowi też swego rodzaju odnośnik, ponieważ można w niego kliknąć i przenieść się do podstrony grupującej komunikaty, filmy, grafiki albo inne materiały oznaczone danym hashtagiem.
Używanie hashtagów jest proste. Należy pamiętać, aby pomiędzy # a danym wyrażeniem lub słowem nie było spacji. Samo wyrażenie powinno być pisane łącznie, jako jeden ciąg znaków. Hashtag może zawierać liczby, natomiast znaki interpunkcyjne lub specjalne (&, !, $ itp.) są niedozwolone.
Wykorzystanie hashtagów
Hashtagi są powszechnie używane w mediach społecznościowych: na Instagramie, Twitterze, Facebooku, TikToku czy YouTubie, a także blogach, LinkedInie czy Wykopie. Służą do łatwego grupowania wiadomości i materiałów, a tym samym szybkiego wyszukiwania interesujących użytkownika treści i tematów.
Ponadto hasztagi są też z powodzeniem stosowane w programach graficznych i językach programowania. Od samego początku ich zadaniem było uporządkowanie zadań i wyróżnienie najważniejszych treści. Słynna kratka została użyta już w 1970 roku na historycznych 16-bitowych maszynach PDP-11 w języku asemblera. Prawie 10 lat później pojawiła się w języku C++. Do dziś umiejscowiona przed słowem kluczowym w C++ oznacza, że dany wyraz musi zostać wykonany jako pierwszy. W języku skryptowym PHP odpowiadającym za tworzenie witryn lub aplikacji webowych hashtag działa odwrotnie – oznacza komentarz, czyli wyrażenie pomijane przez programy kompilujące kod.
Jeśli chodzi natomiast o programy służące do tworzenia grafiki, to # oznaczają barwy w szerokiej palecie kolorystycznej. W języku CSS albo HTML-u hashtag odpowiada za stylowanie konkretnej strony oraz oznaczanie kolorów. Jako ciekawostkę warto też wskazać, że w czasach popularności czatów IRC symbolem # oznaczano nazwę kanału, np. #polska. Dziś podobna praktyka stosowana jest na Slacku.
Hashtagi w social mediach
Hasztagi zawdzięczają swą ogromną popularność mediom społecznościowym. Pierwszy raz ich obecność zanotowano 23 sierpnia 2007 roku. Wtedy to Chris Messina, uznawany za twórcę współczesnych hashtagów, zadał pytanie za pośrednictwem Twittera, dotyczące tego, czy korzystanie z #tagów byłoby wygodne dla użytkowników. Wówczas hashtagi miały za zadanie grupować treści w portalu, tworząc specjalne kanały do rozmów na konkretne tematy, np. #marketing. Dokładny sposób działania hashtagów opisał Messina na swoim blogu.