Otwarte Pon - Pt 08:00-17:00

Nowa wersja Search Console

Od kilku tygodni Google zapowiada odświeżenie narzędzie Google Search Console. Jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych zmian ma być zwiększenie zakresu danych w „Analityce wyszukiwania”. Obecnie maksymalny zakres dat obejmował ostatnie 90 dni. Po zmianach w Search Console użytkownik będzie miał dostęp do „pełnego zakresu” danych.

Należy jednak zaznaczyć, że narzędzie jest ciągle w fazie testów i nie zostało jeszcze potwierdzone, co wspomniany „pełen zakres” oznacza – czy będziemy mieć do dyspozycji pełne dane od początku istnienia strony, czy też może dane zostaną ograniczone do ostatnich kilku lat.

Póki co Google udostępnił nowy widok Search Console dla wybranych domen. Jeżeli trafiliście do grona osób, które jako pierwsze mogą przetestować nowy widok narzędzia to na pewno dostaniecie powiadomienie na maila:

Nowy widok Search Console

Nam udało się przełączyć na nowy widok na kilku konta GSC, ale na razie trzeba przyznać, że nowy widok jest bardzo ograniczony – mamy dostęp tylko do dwóch zakładek:

  • Stan – ta zakładka zastąpiła wcześniejszą „Analizę wyszukiwania”. Możemy tutaj sprawdzić raporty dotyczące: skuteczności (wyszukiwań), stanu indeksu oraz ulepszeń HTML.
  • Mapa witryny – gdzie możemy zgłosić mapę naszej strony.

Nowy widok GSC

Raport skuteczności

Trzeba przyznać, że nowy widok raportu wyszukiwań (aktualnie skuteczność) prezentuje się bardzo ciekawie. Jest czytelny i intuicyjny, ale przede wszystkim umożliwia nam analizę szerszego zakresu dat:

Zakres daty w Search Console

Przechodząc do szczegółów raportu skuteczności naszym oczom na pierwszym planie ukazuje się podsumowanie statystyk za wybrany okres: kliknięcia, wyszukiwania, średni CTR oraz średnia pozycja. Pod tymi statystykami mamy interaktywny wykres (możemy wybrać jakie dane chcemy wyświetlić), a na samym dole raportu możemy zapoznać się z zapytaniami, jakie użytkownicy wpisywali w Google, stronami docelowymi oraz sprawdzić z jakich krajów oraz urządzeń pochodzi ruch na naszej stronie.

Nowy raport z Google Search Console

Podsumowując, na razie trudno powiedzieć coś więcej o nowym widoku w Search Console, ponieważ póki co mamy dostęp tylko do dwóch zakładek i możliwości nowego narzędzia są mocno ograniczone w porównaniu do starego widoku. Trzeba jednak przyznać, że nowa wersja GSC zapowiada się bardzo interesująco. Jesteśmy ciekawi kolejnych funkcji, które pojawią się w nowym widoku – a o wszystkim poinformujemy Was na naszym blogu.

Leave a Reply